Čím je akné způsobeno

VŠE O VYRÁŽKÁCH

Jedním ze základních příčin vzniku vyrážek je genetická predispozice. U žen se akné příznačně objevuje před menstruací. Některé chemické sloučeniny mohou rovněž vyvolat vznik vyrážek – do této skupiny patří anabolické steroidy a antikoncepční prostředky. Příčinou vzniku vyrážek (akné) mohou být i různé alergické reakce, stres, porucha imunity. Výrazný podíl na vzniku vyrážek mají onemocnění typu seborea. Seborea je porucha činnosti mazových žláz, v důsledku čehož dochází ke zvýšenému vylučování neužitečného kožního mazu. Pro toto onemocnění je charakteristická „mastná pokožka“, postižené části mají mastný lesk. Vyrážka je zánět – pokud ji vytlačíte, vnášíte do ní dodatečnou infekci. Vyrážka zmizí, avšak zůstane jizva. Toto kožní onemocnění má více pojmenování: akné, uher, vyrážka, komedon. To vše jsou projevy onemocnění kůže a nesprávné činnosti vašich mazových žláz. Toto onemocnění by nemělo být bagatelizováno. Onemocnění kůže vyžaduje svůj lék jako každé jiné onemocnění. Zbavte se tohoto onemocnění. Ať vaše pokožka může volně dýchat, ať lidé kolem vás vidí pěknou tvář bez uhrů a vyrážek. 

Vyrážky (uhry, akné, komedony) jsou projevem onemocnění mazových žláz. Žlázy produkují kožní maz, který chrání naši pokožku před nadměrným vysušováním, podílí se na procesu termoregulace a chrání pokožku před infekcí. V důsledku působení mužského hormonu (androgenu) se tvorba mazu zvyšuje a může dojít k ucpání mazových vývodů, kterými se maz dostává na povrch pokožky. Vzniká zánětlivý proces, který sílí v důsledku přítomnosti mikrobů. Komedony čili černé tečky představují směs kožního mazu a zrohovatělých vrstev pokožky, které se nahromadí v pórech. V kontaktu s kyslíkem tato směs oxiduje a ztmavne. 
Existuje i jiný druh vyrážek – bílé vyrážky. Jsou to bílé kulaté uzlíky s tuhým obsahem o průměru 1-2 mm. Vyrážky, které se objevují u dospělých osob, jsou důvodem pro vyhledání lékaře, protože mohou souviset s hormonální poruchou, metabolickou poruchou nebo onemocněním vnitřních orgánů. 

JAK VZNIKÁ AKNÉ – UHER

Uhry nebo akné – jednoduše vyrážky – jsou onemocněním mazových žláz v pokožce. Těmito nepříjemnostmi trpí zejména mladiství, vyskytují se však i pozdější formy akné u dospělých. Jak vznikají vyrážky? Na naší pokožce existuje množství mazových žláz, které vylučují známý mazový sekret. Nejedná se o nemoc, právě naopak, mazová vrstva chrání a zvlhčuje pokožku. 
Problémy vznikají, když se kožní maz stane příliš hustým a když se buňky mazových žláz zvětšují. Tehdy dochází k ucpání mazové žlázy a vytvoření vyrážky. Pokud má mazová žláza vývod na povrch kůže, pak při kontaktu se vzduchem kožní maz, který ucpal průchod, začíná oxidovat a ztmavne. Výsledkem je černá tečka nebo otevřený komedon. Jestliže se maz následně nahromadí pod kůží, objevuje se tvrdá bílá kulička, tj. tentýž komedon, jen zavřený. 
Když se vyrážka zanítí, objevují se na kůži puchýřky, které mohou mít někdy i překvapující rozměry a které mají výraznou červenou barvu – tyto zanícené komedony jsou rovněž vyrážkami. Avšak nejhorší ze všeho je, když zánět přejde, vyrážka zmizí, a na kůži zůstanou jizvy, uzlíky a rozšířené póry, kterých se lze zbavit jen velmi těžce. Proč „vyskakují“ vyrážky. 
Pokud se na obličeji nebo na těle vyskytuje velké množství vyrážek, pak osobu, která je má, obvykle začne trápit otázka: proč se tato nepříjemnost týká právě mne. Příčin vzniku vyrážek může být velmi mnoho. Nejčastěji vznikají v adolescentním věku jako následek hormonálních změn v organismu. Někdy se vyrážky objeví i u dospělých osob. Viníkem mohou být znovu hormony, působením kterých se začne podkožní maz příliš aktivně vylučovat. Zralý věk vůbec není zárukou absence hormonálních poruch. Zdraví neprospívají ani stresy, poruchy činnosti vnitřních orgánů, dysbakterióza střev.