Co je akné

O VYRÁŽKÁCH / UHRECH

Akné, jednoduše řečeno vyrážky / uhry, představuje onemocnění mazových žláz a vzniká jako následek poruchy činnosti mazových (sebaceálních) žláz v pokožce. 

Akné – Existuje několik typů vyrážek / uhrů: 
Otevřené komedony – černé tečky, které se objevují na pokožce. Vznikají jako směs kožního mazu produkovaného mazovými (sebaceálními) žlázami a zrohovatělých vrstev pokožky, které se nahromadí v pórech, folikulách. V kontaktu s kyslíkem tato hmota oxiduje a ztmavne. 

Ucpané komedony – bílé kulaté uzlíky vyplněné bělavým tuhým obsahem, o průměru 1-2 mm. Pokud dojde k zánětu v ucpaných komedonech, vznikají pustule (puchýřky) – červené uzlíky o průměru do 0,5 cm, uprostřed kterých je bělavý obsah, který může pod tlakem nebo spontánně vytékat. Pokud zánět pokračuje, mohou puchýřky přecházet do těžších klinických forem – cyst, pórů o průměru cca 1 cm, které jsou vyplněny zánětlivým obsahem. 

Kromě náchylnosti pokožky k produkci většího množství zrohovatělých buněk v otvoru, kterým vyúsťuje vlas, a zvýšené produkci kožního mazu (tj. lipidních látek, které budují ochrannou vrstvu na pokožce a udržují normální vlhkost pokožky – latinsky sebum), mají na vznik akné vliv i hormonální poruchy (množství testosteronu) a některé mikroorganismy (např. Pityrosporum ovale), které představují součást normální flóry kůže, avšak u osob s akné se nacházejí ve velkém počtu ve vlasových folikulech. Při vzniku akné mohou hrát rovněž roli i jisté metabolické poruchy nebo některé nemoci vnitřních orgánů. 
Vznik akné mohou vyvolat i některé chemické sloučeniny. Do této skupiny patří anabolické steroidy a některé antikoncepční přípravky. 
Příčinou vzniku vyrážek (akné) mohou být také některé alergické reakce, stres nebo porucha imunity.